Kam nás ťahá Kotleba s Ficom

Autor: František Stručka | 22.11.2019 o 15:58 | Karma článku: 1,82 | Prečítané:  690x

Dnes, keď cestujem po Slovensku, opäť vidím ako niekto sľubuje, čo vôbec nedokáže splniť. A to nízke ceny energií garantované štátom.

Možno si pamätáte, keď chcel Ivan Mikloš svojho času lacnejší benzín a naftu. Snažil sa, aby ich cena bola slovenská, nie svetová, či európska. Posielal kontroly, rozdával pokuty, mal tlačové konferencie a... Odborníci, ktorí neboli v politike, mali pre Mikloša jediný odkaz: cena ropy sa tvorí na svetových burzách, ak chceš lacnejší benzín zníž dane z uhľovodíkových palív. To je cesta ako zlacniť benzín a naftu.

Vieme ako to dopadlo, Ivan Mikloš tieto možnosti nevyužil. Spotrebné dane neznížil, už nie je v politike a minulosťou je aj jeho strana. Vývoj ceny benzínu a nafty však nakoniec nechal na trh. Aj vďaka tomu dnes tankujeme drahšie alebo lacnejšie podľa toho, ako sa vyvíja cena na burze. Ľudia to pochopili, zvykli si a z benzínu a nafty prestala byť politická téma. A takto má byť.

Stranícka úloha nadovšetko

Potom prišiel Róbert Fico, svojho času (spolu)autor „geniálnej“ myšlienky hedžovať ceny energií. Keď sa dostal k moci, z hedžovania nič nebolo, ale snaha, aby ceny boli tiež akési slovenské, tu zostala. A to napriek tomu, že ako v prípade skôr spomínaného benzínu a nafty, aj tieto ceny sa tvoria na svetových burzách. A odborníci na to opäť upozorňujú.

Stranícku úlohu ignorovať fakty a držať ceny na uzde mal plniť šéf regulačného úradu. Pokiaľ cena na burzách klesala, tak sme mali tlačovky premiéra a šéfa úradu, ako chránia voliča. Následne ale cena elektriny začala na burze stúpať. Napriek odbornosti a kreativite šéfa úradu a trhania faktúr za elektrinu premiérom v TV, začali ceny rásť aj pre ľudí. Šéf úradu musel odstúpiť, tlačovky už robí jeho nasledovník bez premiéra. A našťastie aj bez predsedu strany, ktorá nie je ani ľavá, ani stredová, iba sociálnobalíčková. Nik z nich zatiaľ nedokázal pochopiť to, čo už pred rokmi došlo Ivanovi Miklošovi – že ceny treba nechať na trh a po čase prestanú byť politickou témou.

Komunista Kotleba

Nedochádza to ani Kotlebovcom, ktorí nám tieto voľby dokonca sľubujú, že zoštátnia strategické podniky a výsledkom bude lacnejšia elektrina, plyn a voda. Okrem toho, že v programe tejto stany nenájdete ani zmienku o tom, čo sú strategické podniky a ako chcú riešiť energetiku a hospodárstvo, sú to riešenia krajne ľavicové. Prípadne komunistické, či boľševické. Alebo národno-socialistické, čo je slovné spojenie, z ktorého svojho času vznikol pojem nacizmus. Žeby náhoda? Nemyslím.

Výsledok týchto riešení, „zoštátnime, bude to lacnejšie“, vidíme už dnes v krajinách ako Kuba, Venezuela, Brazília, či Argentína. Či je to správna cesta nám ukazoval niekedy aj prípad východného a západného Nemecka. Ten istý národ, s tou istou históriou a rovnakou štartovacou pozíciou po druhej svetovej vojne sa rozdelil na bohatú trhovú a chudobnú socialistickú ekonomiku. Ostatne, dodnes môžeme tento fenomén pozorovať na príklade Severnej a Južnej Kórey.

Cesta, ktorou nás vedie Smer a teraz sa k nemu pridáva aj Kotleba, vedie presne tam: k preregulovanej chudobnej ekonomike, kde má štát svojich občanov v hrsti. A to len preto, aby sa mohli tváriť, ako chránia bežných ľudí, bohatým berú, chudobným rozdávajú. Akoby sme sa nedokázali poučiť zo 40 rokov budovania socializmu, kedy sme za bohatším západom výrazne zaostali, hoci predvojnové Československo patrilo medzi najbohatšie štáty regiónu.

Po 12 rokoch sociálnobalíčkových vlád potrebuje Slovensko zmenu. No nie zmenu v podobe Kotlebu s jeho komunistickými nápadmi a hejslováctvom. Potrebujeme zastaviť nielen rozkrádanie, ale aj rozhadzovanie peňazí nás všetkých. Preto potrebujeme reformy. Verím, že to ľudia vo februári budúceho roku pochopia a tento typ zmeny podporia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Hrať spitého na mol som sa učil z ruských videí na YouTube

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?