V slovenskej energetike sa nečaká na Godota. Čaká sa na Jahnátka

Autor: František Stručka | 11.12.2019 o 14:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  244x

Firmy, ktorých ceny značne závisia od nákladov na energie, ich nemôžu uzatvoriť v predstihu. Musia čakať až na koniec roka, kým sa regulačný úrad rozhýbe.

Predstavte si, že ste manažér spoločnosti, ktorej cenotvorba je výrazne ovplyvnená nákladmi na energie. Svojmu zákazníkovi by ste mali podľa zmluvy v predstihu niekoľkých mesiacov oznámiť, aké ceny si budete účtovať od januára. Prípadne sa chcete zúčastniť tendra, v ktorom musíte predložiť už záväznú cenovú kalkuláciu. Prípadne plánujete marketingovú kampaň na svoju novoročnú ponuku, ktorá by už mala obsahovať vaše nové ceny. No vy to neviete urobiť. Ani začiatkom decembra totiž neviete, koľko tie energie budú stáť a aké vysoké budú teda vaše náklady, ktoré musíte premietnuť do svojich koncových cien.

Dôvodom je prístup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na čele s jeho predsedom Ľubomírom Jahnátkom, ktorý si necháva cenové rozhodnutia na poslednú chvíľu. Ani začiatkom decembra tak nie sú známe definitívne distribučné poplatky v elektroenergetike. Neznámou je aj definitívna výška tarify za prevádzkovanie systému (TPS), keďže ani  príslušné cenové rozhodnutie pre spoločnosť OKTE nie je právoplatné. Pritom tieto poplatky tvoria z celkovej ceny elektriny výrazne viac než polovicu. Vy ako manažér firmy zodpovedný za cenotvorbu teda musíte čakať, kým sa ÚRSO „uráči“ tieto ceny určiť alebo v kalkuláciách používať odhadované náklady, ktoré nemusia byť presné.

Problém majú aj odberatelia energií, ktoré by chceli zmeniť dodávateľa od začiatku roka, lebo jeho nové ceny mu nevyhovujú. Ak zostaneme pri elektrine, zmenový proces u domácností trvá 21 dní. Preto by ste mali poznať koncové ceny minimálne mesiac vopred, aby ste ho v pokoji stihli. V slovenských podmienkach je to ale utópia, keďže cenové rozhodnutia aj v druhom decembrovom týždni svietia na stránke ÚRSO ako neprávoplatné. Dodávatelia tak v mnohých prípadoch nedokážu oznámiť svojim klientom nové cenníky v predstihu, aby sa tí mohli podľa nich zariadiť.

Tento prístup ÚRSO je teda potrebné zmeniť. A to tak, že regulačný úrad bude povinný vydať cenové rozhodnutia minimálne šesť týždňov pred nadobudnutím ich platnosti s tým, že cenové návrhy musí od príslušných firiem dostať ešte o mesiac skôr, aby ich mohol posúdiť. Strana Hlas pravice, za ktorú kandidujem, bude takúto legislatívnu zmenu presadzovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?