Výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov po novom: za pár mesiacov strata cez 100 miliónov

Autor: František Stručka | 3.6.2020 o 14:30 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  603x

Na zlé nastavenie štátneho tendra doplatia pravdepodobne všetci spotrebitelia. Práve tí budú musieť vysoké dlhy zaplatiť v cenách elektriny.

Na Slovensku podporujeme výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom jejgarantovaných výkupných cien. Tie niekoľkonásobne presahujú jej trhovú hodnotu. Zvyšok by sa mal potom doplácať z tarify za prevádzku systému (TPS), ktorú platia odberatelia elektriny. Len vlani sa takto spotrebitelia prostredníctvom svojich účtov za elektrinu poskladali na podporu obnoviteľných zdrojov sumou takmer pol miliardy eur.

V minulosti túto elektrinu povinne vykupovali distribučné spoločnosti, ktoré rozdiel medzi nákupom a predajom nemali vždy vykompenzovaný. A tak postupne vznikol dlh vo výške cca 320 miliónov eur. Z nich sa malo v tomto roku uhradiť zo štátneho rozpočtu distribučkám 180 miliónov. Opäť teda ide o peniaze nás všetkých.

Vôbec sa však nehovorí o tom, že len za ostatných pár mesiacov tento systém podpory zelenej elektriny vyrobil ďalšiu „sekeru“ vo výške viac ako 100 miliónov eur. Dôvod: zle nastavený tender, ktorý tu po sebe nechala bývalá vláda a tá nová s tým zjavne nič nerobí.

Po novom totiž prešiel výkup zelenej elektriny na spoločnosť SPP. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si nechal poradiť ministerstvom hospodárstva a určil, že výkup bude za cenu spotu. Teda za toľko,  za koľko sa elektrina predáva na krátkodobom trhu. Ostatok potom treba výrobcom doplatiť až do výšky ich garantovanej ceny. Doplatok je uhrádzaný z TPS. Problémom je, že cena spotu kvôli pandémii koronavírusu výrazne klesla. Doplácať treba viac, ale klesol aj výber TPS. Nejde pritom iba o drobné.

Podľa informácií z trhu si už kvôli tomu musela štátna spoločnosť OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) zobrať úver 50 miliónov eur. A na ďalších približne 150 miliónov pripravuje záruku jej vlastník, t.j.  štátna firma SEPS (Slovenská elektrizačná a prenosová sústava).

Ľudia na ministerstve hospodárstva, ktorí transformáciu výkupu vlani pripravovali, nepočúvali námietky odborníkov s upozorneniami, že naviazať cenu výkupu na spot je časovanou bombou. Nielen korona, o ktorej nemohli vedieť, ale aj vietor v Nemecku, či dostatok vody na Balkáne často spôsobia, že ceny spotu sú nízke, niekedy až záporné. Výsledkom je, že tieto stovky miliónov by sa mali v budúcom roku prejaviť v už spomínanej TPS, čoho výsledkom budú vyššie účty za elektrinu pre nás všetkých. Alebo sa to bude doplácať z rozpočtu, ktorý je už teraz deravý ako rešeto.

Bude zaujímavé sledovať ako sa k tomu postaví nový vládny kabinet, od ktorého sme z oblasti energetiky  toho doteraz  veľa nepočuli. Uvidíme, či nájde odvahu v tomto celom neporiadku zásadne upratať alebo sa iba zmenia figúrky na šachovnici a všetko pôjde po starom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prípad Traubner. Obťažovanie od vyšetrenia môže deliť tenká hranica

Denník SME hovoril so štyrmi Traubnerovými pacientkami.

Píše Ivan Mikloš

Nebuďme „nepriateľmi dobrého“ (píše Ivan Mikloš)

Korupcia bude celkom určite existovať aj počas vlády Matoviča. Je tu však rozdiel.


Už ste čítali?