Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kam nás ťahá Kotleba s Ficom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

re: ceny energií nie sú politickou témou

Ceny energií SÚ politickou témou.

Pozrite sa, čo robí ich zvýšenie v krajinách ako Venezuela, Egypt, čo spravili v Grécku, alebo v Bulharsku (manažéri ČEZ by vedeli spomínať) v susednej Ukrajine alebo trebárs (aby sme zostali v EU) vo Francuzsku, (žlté vesty).

Pozrite sa, čo spravilo (opakované, v pomerne krátkom čase) zvýšenie cien lístku na metro v Santiagu de Chile , ktorým dochádza množstvo pracujúcich do práce a zvyšovanie vnímali ako ďalšie dodatočné zdaňovaie ich snahy pracovať, za stebielko, ktoré zlomí chrbát .

V Chile majú svoje tradície a nespokojnosť ľudí riešili vyhlásením výnimočného stavu a poslaním armády do ulíc. Na Slovensku máme svoje tradície a tak sa objavia články, z ktorých sa dozvieme, že je to tak v poriadku a že to tak má byť a (to sa tam zvyčajne nepíše, ale ten PODTEXT tam JE) máme nasledovať príklad UK, kde každú zimu zomrie na následky podchladenia zopár dôchodcov v svojich bytoch, pretože nemá na energie a vykurovanie. (a preto to v UK JE politická téma a preto majú energie na kúrene 0% spotrebná daň a preto existuje dotácia na vykurovanie pre starých ľudí, ktorí bývaju v energeticky náročných stavbách (a preto vznikol škandál, keď o túto dotáciu požiadali a opakovane čerpali správcovia majetku kráľovnej... )

Takže vaša rada je - nechajte to na TRHY, ktoré rozhodnú, či sa dostanete do práce za menej ako zarobíte, či budete mať na čom uvariť jedlo, či zmrznete... ak TOTO pre vás nie je politická téma (a áno, dotácie sú hlúposť, úplne rovnaká, ako keď dane vyššie ako za feudálov).
 

znárodňovanie nie je riešenie

Cena komodity /elektrina, plyn, ropa ...../ je výsostne odborná a trhová téma. Skresľovať ju nezmyselne nastavenou reguláciou, kedy sa „pomáha“ všetkým bez rozdielu, je nesystémové. Rovnako je choré, aby sme pomohli ľuďom, ktorí reálne môžu mať problém pokryť výdavky za energie tým, že znárodnime energetické firmy, ako sľubuje Kotleba. Niekto objektívne nemá na jedlo, tak znárodnime celý potravinársky priemysel, niekto nemá na nové oblečenie, tak znárodnime odevné firmy, a pod. Nakoniec by sme znárodnili všetko. Preto vnímam Kotlebove a Ficove plošné kvázi riešenia ako ťažký populizmus.
Ľudia, ktorí potrebujú pomoc, by ju mali dostávať adresne. Napríklad formou príspevku na vykurovanie, zvýšenou dávkou v hmotnej núdzi a podobne. Takže cenu energií by mal určiť trh a štát by pomohol tým, ktorí na to objektívne nemajú, aby dokázali túto cenu zaplatiť. Dnes je však zraniteľným odberateľom každá domácnosť, aj keď si doma vykuruje bazén, saunu, či nebodaj príjazdovú cestu k domu. A to je zlé.
 

re: cisty trh, nic ine

Ale ja nerozporujem, že akýkoľvek zásah do IDEÁLNEHO trhu vytvára deformácie.
Akurát, že DISTRIBÚCIA energií si vyžadujú také veľké objemy investícií a súčasné majú také veľké dopady a malú elasticitu (keď je na ulici -20 stupňov tak platíte, inak zmrznete, keď nechcete smrdieť, sprchujete sa), že vedú k prirodzeným monopolom/oligopolom a potom zbohom hodiny - žiadna konkurencia, žiaden trh, kartelové dohody a zisky do nebies.

Špeciálne pri PHM sú spotrebné dane sprostým vypaľovaním.

Trh bez reguálcie nie je riešením pre veľké infraštruktúrne systémy
Pozrite sa, kam trh/privatizácia doviedla železničnú prepravu v UK.

Pozrite sa, kam dostali OZE - akú časť platieb za energie platí spotrebiteľ fotovoltíckym barónom" zo SMER-u a SNS. A keď vysoké ceny PREDRAŽENÝCH energie likvidujú podnikanie náročné a energiu tak politici "láskavo" ponúknu uľav z poplatkov za energiu, ktorú si sami pre seba vyrobíte a do distribučnej sústavy sa vôbec nedostane...

Pokiaľ ide o politkov (viac tých, čo majú kľäče od miešačky), sľubujúcich znárodňovanie - platí poltik vám poúkne riešenie problému, ktorý sám spôsobil (v lepšom prípade sám vymyslel).
 
Hodnoť

Trhy a trhoviská ...

U nás neexistuje trhové hospodárstvo, ale doslova iba trhovníctvo, ľudovo povedané - utrhni si z toho spoločného čo najviac. Ak by u nás všetko, čo súvisí s trhovým hospodárstvom fungovalo aspoň tak usporiadane ako v tých najvyspelejších krajinách, tak by sme zrejme nemali o tomto fenoméne u nás čo riešiť. Ak sa však sprivatizované bývalé štátne podniky a to najme tie strategické podniky dlhodobo správajú nehospodárne a vykazujú minimálne alebo žiadne zisky či aj straty, je potrebné biť na poplach. Mňa pre moje politické a spoločenské postoje nemôže nik podozrievať k sympatiám ku komunistickej ideológie, či dokonca k boľševikom, som a vždy budem ako presvedčený demokrat, konzervatívec iba na strane pravdy, práva a spravodlivosti pre všetkých. Za uplynulých 30 rokov sa u nás rozkradlo z toho bývalého spoločného vyše 1, 8 bilióna vtedajších korú, čo predstavuje cirka 35 miliárd Eur, čo je najlepším dôkazom toho, že tie do neba vychvaľované súkromné vlastníctvo bývalých štátnych či aj strategických podnikov malo zostať ešte nejakú dobu v rukách štátu. Ak niekto dnes volá po tom aby sa takéto podniky reprivatizovali, má na to pádny dôvod. Inými slovami - nie vždy je súkromník dobrým hospodárom, bolo aj obdobie za mečiarizmu, keď sa podniky odovzdané za korunu silno tunelovali, čo bolo v priamom rozpore s pôvodným zámyslom, žr by sa naopak mali zveľaďovať. Po novembri 1989 malo v tomto ohľade nastať nejaké prechodné obdobie a privatizácia dovtedy štátneho majetku sa mala uskutočňovať premyslene a uvážene. Čo sa však stalo ? Nastala divoká privatizácia, ktorá stvorila silnú skupinu rýchlozbohatlíkov, dnešných oligarchov, ktorí neustále riadia z pozadia celospoločenskú aj politickú činnosť v našej krajine a klamanie, rozkrádanie a korupcia prekvitá naďalej. Vcelku vzaté, nič, čo podlieha ľudskej činnosti sa nemôže vykonávať bez riadnej organizovanej činnosti pri dodržiavaní zákonnosti. Takže je ešte zrejme ďaleko doba, kedy sa veci okolo podnikania a vlastníctve utrasú tak, aby sa mohlo povedať, že u nás dobre funguje trhové hospodárstvo a zdravá konkurencia. Zatiaľ to ja vidím iba ako trhovníctvo a nehospodárne nakladanie s majetkom, či v súkromných alebo aj štátnych rukách. Všetko je to podmienené aj nízkou úrovňou etiky a morálky ľudí, verejných aj štátnych zamestnancov a najme politikov, čo je základným predpokladom rešpektovania dobrých mravov a zákonnosti vo všetkom, čo konáme. Takže myslieť si, že ak kotlebovci volajú po reprivatizácii, vážený bloger, sú k tomu vedení úplne inými pohnútkami, aké ste vo svojom blogu vyprodukovali. A na záver : štát by sa za žiadnych okolností nemal nikdy zbavovať zodpovednosti za životy svojich občanov. Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži.
 

 

Takže podľa vás štátne firmy hospodária lepšie než súkromné? Pozrite sa na sekeru, čo vyprodukuje z predaja každý rok SPP. Kde sa rozhadzujú peniaze v tendroch? V súkromných firmách? To, že za Mečiara sa tu porozdávali firmy spriateleným ľuďom je tiež ukážka hospodárenia štátu.
Plus Kotleba na svojich bilbordoch sľubuje znárodnenie z dôvodu znižovania cien. Nie preto, že by chcel opravovať trhové hospodárstvo. Skrátka, ide o populizmus ako vyšitý. Ale asi by ste od Kotlebu, ak viete, akými pohnútkami sa riadil, keď to trepol na bilbordy. Takže v tomto s blogerom súhlasím. Smer Kuba. Lebo tam je to super.
 


Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 6 107
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 918
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 1 421
 4. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 1 222
 5. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 783
 6. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 721
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 685
 8. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 604
 9. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 556
 10. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 497

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 2. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 3. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 4. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 5. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 6. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 7. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 8. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 9. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 10. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi


Už ste čítali?