Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sulík spravil pri predaji VSE lepší obchod než jeho predchodcovia. No šlo to i lepšie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

A viete na čo mu to dali?

Všimli ste si, že chce za to kúpiť PPC Malženice? To je len flaster na tú dieru do verejných peňazí z kúpy Malženíc. Sulík je presne ako ten dedko z rozprávky, čo išiel predať kravu, ale ju po ceste menil za kozu, potom kozu za sliepku a sliepku za rukavice, ktoré potom stratil. V E.ON majú jeho fotku hneď vedľa fotky Švejka v miestnosti, kde si chodia zlepšovať náladu vytešovaním sa z hlúposti niektorých obchodných partnerov.
 

PPC Malženice

Nie som si istý či by tie peniaze na to stačili, pokiaľ si pamätám PPC stálo cez 400M€ .Samozrejme viem si predstaviť kúpu PPC aj spôsob ich výhodného využitia pre štát a verím že by to nahnevalo iba zopár jednotlivcov a zároveň potešilo veľmi veľa daňových poplatníkov.....
 

Malženice sú ekonomická katastrofa

Pán Stručka, pozrite sa na finstate na výsledky ZSE Elektrárne s.r.o. - výkaz ziskov a strát a súvahu - je to ukážka tzv. tvorivého účtovníctva, lebo z tej 430 miliónovej investície je zrazu hmotný majetok za 35 miliónov EUR. Už v prvom roku odpísali 130 miliónov. Keby to bola Vaša s.r.o. tak Vás už dávno naháňajú exekútori a daniari, lebo pri ZI 406 miliónov je neuhradená strata z minulých rokov 424 miliónov. ZSE sú 100% vlastníkom ZSE elektrárne, čiže už dnes štát takýmto spôsobom vlastní 51% Malženíc. Ešte pre Vami bol na túto tému tiež blog na SME, kde pochopíte, "kde sobaka zaryta", ako sa hovorí na rusnákoch.
 

prirodzený monopol

Odišli sme od podstaty problému, od príčiny a diskusiu rozširujete/me na následky. V podstate sa iba pýtam či v prirodzených monopoloch majú byť privátne firmy a majú mať manažérsku kontrolu a či štát pri prvej možnej príležitosti nemá využiť šancu získať 100% kontrolu.
Na slovensku je samozrejmosťou že sa svieti, kúri a tečie voda, nikto to nerieši ani koľko za to platíme, žiadna verejná diskusia, tak sa občas snažím jednoducho napísať "čo sa deje v energetike" z môjho subjektívneho uhla pohľadu.
 

Diskusií už bolo dosť

Pozrite sa na plynárenstvo, ako to skončilo pri politickom riadení v 90-tych rokoch. Ducký rozširoval sieť, lebo peniaze získané z tranzitu dával do lokálnych rozvodov a plynofikáciu mal vo volebnom programe na starostu každý kandidát za HZDS. Výsledkom je neudržatešná a predražená distribučná sieť. U elektriny je vzšah medzi odberom a sieťou trochu iný, lebo prenosové sústavy sú lacnejšie, ale aj tak si treba dávať pozor najprv na náklady. čo sa prejaví v cene. Náklady, do sú zákazky a všeobecne štát je viac náchylnejší na korupciu funkcionárov ako súkromná firma. Čiže štátne firmy môžiu konkurovať privátnym ak dokážu obmedziť toto riziko. A tu treba prihodiť do diskusie ečte jeden problém a to je správanie sa nadnárodných firiem v porovnaní so štátnym vlastníctvom. Aj príklad Malženíc je príkladom neefektivity tzv. akcionárskych nadnárodných firiem, kde aj najgenerálneší generálny riaditeľ je iba zamestnaniec a nie reálny vlastník. O Malženiciach rozhodol finančný riaditeľ na základe nejakého excel biznis plánu a nie prioritne energetik, ktorý uvažuje o fyzikálnej podstate procesu, kde finančný riaditeľ mal byť v prípade reálnej fyzickej potreby tejto elektrárne iba manžérom finančných tokov zabezpečujúcim prefinancovanie realizácie projektu. Teraz máte možnosť diskutovať na túto tému keď budú zverejnené vyhlášky a cenové rozhodnutia URSO a až potom uvidíte, čo je tragédiou energetiky na Slovensku. Podľa toho čo sa chystá v Sulíkovej a galekovej hlave, že elektrine pre spotrebiteľov zlacnie, ale na zvyšok nákladov sa zozbierajú aj tí, čo neminú ani kilowatt. Ako pravičiari by ste mali kričať, že nech platí ten, ktorí spotrebúva a štát nie je dojná krava, čo priletela z Marsu, ale on len rozdeľuje to, čo vyzbiera od občanov a vo výnimočných prípadoch aj od podnikateľov, lebo u nás je raj pre podniky v daňových rajoch.
 
Hodnoť

Výzva pre členov strany Hlas pravice

Vážení členovia strany Hlas pravice, zdá sa, že je ešte zopár neporiadnikov, ktorí si nedali článok podpredsedu na FB. Pre politickú prácu je potrebná disciplína a poriadok. Pozrite sa, ako to s disciplínou dotiahol Váš predseda strany a šéf jednomužného Inštitútu dopravy v spolupráci s jednou súkromnou televíziou. Stal sa z neho expert na riešenie situácií, ktoré jeho bývalý stranícki súputníci v SDKÚ v doprave pokazili a zradil sa tak k expertom na svoje predošlé zlyhania, ako sú pán Plai v oblasti štátnej sližby a pán Nižňaský v oblasti organizácie samosprávy.
 

invektívy ??

Myslím že toto sú osobné invektívy na ktoré nebudem ďalej reagovať .... keď môžem poprosiť, skúste niečo v tom duchu ako prvá reakcia ....
 

Škoda že nerozumiete vtipu

Neodolal som, keď som si Vás trochu prelustroval, lebo zo železníc, kde som robil som si Vás nepamätal. Pomer zdieľaných na FB a čítajúcich naznačoval, že ste členom nejakej komunity a bapríklad aj keď som si klikol na Váš CV ako kandidáta na poslanca, tak ma hodilo na FB Vašej strany a Vášho predsedu. Mali by ste sa vo Vašej strane trochu zamyslieť nad tým, ako a s kým robíte politiku, lebo skončíte ako pán Martinčok - predseda už ani neviem akej strany, ktorý ma na blogu SME desaťtisícové čítanosti a hromady FB konektnutí, ale vo voľbách získa 1/5 hlasov z tohto počtu. Aby pravica nebola reprezentovaná na Slovensku zombie pidistranami, kam smeruje aj SaS, tak treba odložiť egá, opustiť jednokohútové dedinské minihnojiská a začať spolupracovať.
 
Hodnoť

predaj SSE

Pisete, ze "...pri predaji Stredoslovenskej energetiky francúzskou EDF v roku 2013, kde si opciu taktiež neuplatnilo..." a nizsie pisete, ze to bolo za druhej Dzurindovej vlady, ale ta bola 2002-2006. 2013 bola druha Ficova vlada. Jeden z udajov je chybny.
 

Stredoslovenská energetika

Je to dobre napísané prvý krok v liberalizácii energetiky na Slovensku urobili Dzurindove vlády čo bolo správne rozhodnutie a vstúpili do energetiky rešpektované zahraničné spoločnosti a začalo sa tvoriť konkurenčné prostredie. To že EdF sa zo Slovenska rozhodlo po určitom čase odísť, to už je iný príbeh.
 

preklap

Nedalo mi to a pozrel som si to ešte raz. a máte pravdu, je tam preklep. Tým že som sa v texte vrátil aj k tomu , že už Dzurindova privatizácia distribučiek nebola najšťastnejšia, pri následnom odpredaji SSE som automaticky napísal Dzurindova namiesto Ficova vláda. Chybu som opravil, ďakujem za upozornenie.
 


Najčítanejšie


 1. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 4 544
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 3 041
 3. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 1 769
 4. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 1 673
 5. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 838
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 833
 7. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 817
 8. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 774
 9. Tomáš Jacko: Prečo Trump (možno) vyhrá: od ekonomiky po laptop z pekla 762
 10. Jiří Ščobák: Všem ufňukancům, kteří si stěžují, jak jsou porušována jejich práva 621

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 2. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 3. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 4. Gabo Németh: Láska z kríža
 5. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 6. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 7. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 8. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 9. Radoslav Tore: "Priemer" náš každodenný.
 10. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?


Už ste čítali?